Izložba Zagrebačka speleologija u Knjižnici HAZU

Zagrebački speleološki savez je organizirao u suradnji s Knjižnicom HAZU izložbu “Zagrebačka speleologija – jučer, danas, sutra” s pratećim projekcijama speleoloških filmova, izlošcima iz povijesti speleološke rasvjete, živog svijeta, paleontoloških i arheoloških nalaza u špiljama. te radionicom za građanstvo. Izložba je postavljena kao dio postava u okviru noći muzeja 31.1.2014. kada ju je obišao veliki broj posjetitelja, a mogla se još razgledati tijekom veljače.

2014-nocmuzeja-zss

Zagrebačka speleologija obilježava 127 godina speleološke djelatnosti u gradu Zagrebu, 80 godina istraživanja zagrebačke špilje Veternice na Medvednici i 20 godina istraživanja dubokih jama u Republici Hrvatskoj. Članice Zagrebačkog speleološkog saveza organizirale su brojna speleološka istraživanja i ekspedicije u Hrvatskoj i svijetu. To uključuje organizaciju ili sudjelovanje u istraživanjima najvećih hrvatskih špilja i jama, preko 1000 m dubokih jama (Lukina jama-Trojama, Slovačka jama, Jamski sustav Velebita) i špilja duljih od 26 km. U okviru projekata inventarizacije i monitoringa ostvarena je uspješna suradnja s ustanovama za upravljanje zaštićenim područjima.

Autori izložbe i suradnici:
Marko Budić, Anđela Ćukušić, Vinka Dubovečak, Lana Đud, Hrvoje Grgić, Branko Jalžić, Dalibor Jirkal, Jakov Kalajžić, Rebeka Knajs, Boris Krstinić, Ivan Mišur, Ruđer Novak, Dalibor Paar, Ivan Ožetski, Tea Selaković, Vedran Sudar, Stipe Tutiš, Zvonimir Završki, Ronald Železnjak

Autori fotografija:
Ana Bakšić, Darko Bakšić, Helena Bilandžija, Vlado Božić, Robert Erhardt, Branko Jalžić, Petra Kovač Konrad, Alan Kovačević, Tihomir Kovačević, Boris Krstinić, Marko Lukić, Kazimir Miculinić, Alen Milošević, Saša Minihofer, Sandi Novak, Dalibor Paar, Damir Podnar, Gordan Polić, Ante Sušić

2014-HAZU-1
Radionica o čvorovima i sidrištima pobudila je znatan interes posjetitelja. Posjetitelji su se mogli upoznati sa nizom uzlova koji se koriste u speleologiji. Izložbu uzlova priredili su članovi Breganje.

Za posjetitelje je uz bookmarke i deplijane priređen poseban suvenir:  Komadić užeta koje je korišteno tijekom zadnje ekspedicije u našu najdublju jamu, 1431 m duboku Lukinu jamu.